Butik Novamoda.pl


Novamoda inspiracje jest blogiem o stylu, modzie, designie, fotografii, a także o wszystkich codziennych rzeczach, które nas otaczają, inspirują i fascynują. więcej >>

Zapraszamy na nasz drugi blog

Moda od podszewki

wtorek, 17 maja 2011

W ostatnią sobotę miałyśmy przyjemność uczestniczyć w bardzo miłym i kreatywnym wydarzeniu zorganizowanym przez Tupperware i Nail Selection.

 metamorfozy porady stylistyczne NOVAMODA

Na zdjęciu powyżej wszyscy w komplecie - wizażyści, styliści i goście

 

Warsztaty stylizacji i wizażu miały na celu udzielenie szergu cennych informacji i wskazówek jak zadbać o siebie tzn jak się malować, czesać i ubierać, aby wydobyć swoje atuty a schować swoje niedoskonałości (tak każda z nas je ma - klucz właśńie w tym jak je zamaskować i skoncentrować wzrok na tym czym możemy się pochwalić:-)

metamorfozy i porady stylistki Novamoda

metamorfozy i porady stylistki

Na zdjęciu Kasia i Mariola

W warsztatach brało udział dziewieć Pań w róznym przedziale wiekowym i różnych rozmiarach, nad ich metamorfozą pracował sztab jedeneastu przesympatycznych i bardzo profesjonalnych specjalistów w zakresie; makijażu, fryzjerstwa, kosmetologii i ubioru.

Razem z Kasią, zostałyśmy zaproszone aby pomóc Paniom właśnie w zakresie odzieży, doradztwa, jak dobrać najkorzystniejsze ubrania i udzielić porad stylizacji - wskazać w kwestii ubioru na czym powinny się skoncentrować; kolory, wzory, tkaniny i długości.

metamorfozy i porady stylistki Novamoda

metamorfozy i porady stylistki

metamorfozy i porady stylistki

Myslę że nasze wskazówki przypadły paniom do gustu - poniżej wspomniane metamorfozy - zdjęcia przed i po zmianie:-)

 

metamorfozy porady stylistyczne NOVAMODA

metamorfozy porady stylistyczne NOVAMODA

metamorfozy porady stylistyczne NOVAMODA

metamorfozy i porady stylistki

Na zdjęciu Marta i Kasia

 Photos via: tapperware, nailselection, novamoda

 

piątek, 13 maja 2011

Tegorocznej wiosny/lata wśród gwiazd zapanowała nowa moda na noszenie przezroczystych tkanin, dzianin. Aczkolwiek tego typu tkaniny mogą być bardzo kobiece, seksowne i słodkie łatwiej przesadzić i stworzyć obraz daleki od zaplanowanego - wulgarny albo tandetny.

przezroczyste - novamoda.pl

Poniższe wskazówki pomogą Ci pewniej balansować po cienkiej linii dobrego smaku:

- najważniejsza zasada, to pamiętaj aby zawsze nosić bieliznę odpowiadającą kolorem przezroczystego ubrania, albo maksymalnie zbliżoną w kolorze do odcienia twojego ciała.

- jeśli coś odkrywasz, dobrze jest coś zakryć, jeśli zakładasz maksymalnie przezroczystą bluzkę, możesz zarzucić na nią kamizelkę, jak poniżej na zdjęciu Lindsay Lohan, top, szal bądź cokolwiek innego, ważne abyś nie świeciła nagością!

 lindsay lohan

- jeśli nie masz idealnej figury ( a która z nas ją ma !?;) poprzestań na przezroczystej bluzce, tunice, przezroczyste suknie pozostaw modelkom,

Angelina Jolie

- jeśli gdzieś na półkach sklepowych znajdziesz przezroczyste spodnie, (nie jestem pewna czy takowe istnieją, choć ciężko sobie wyobrazić że projektanci tego jeszcze nie wymyślili;) szybko odłóż je z powrotem na półkę,  pozostaw je dla nierozważnych szopo-maniaczek.

- pamiętaj aby wyglądać tajemniczo, jedna rzecz dobrze wyeksponowana lepiej przyciąga spojrzenie aniżeli oczywista nagość. Czaruj i kokietuj odkrytym ramieniem, dekoltem, szyją, wystający i rzucający się w oczy stanik, dobrze wygląda na punkowej nastolatce niż na kobiecie z klasą.

 

przezroczyste - novamoda.pl

ENJOY!

xoxo

-m-

wtorek, 30 listopada 2010

Kolory

 • jasne, ciepłe, gorące (odcienie pomarańczowe i czerwone) poszerzają i powiększają sylwetkę
 • ciemne, zimne wyszczuplają

Wzory

 • motywy duże powiększają
 • motywy małe działają z pewnego oddalenia jak jednolita płaszczyzna i są neutralne nie powiększają i nie pomniejszają, natomiast małe ale kontrastowe do tła działają wyszczuplająco
 • paski lub prążki w układzie pionowym wyszczuplają i wysmuklają
 • paski lub prążki w układzie poziomym są poszerzające i skracają sylwetkę
 • paski ukośne w dół wywołują efekt obniżenia, natomiast skierowane w górę podwyższają

Materiały

 • grube, twarde, fakturowe poszerzają
 • gładkie wyszczuplają

Fasony

 • górne części ubioru: bluzki, tuniki, żakiety, kurtki skracają figurę gdy są krótkie
 • i odwrotnie długie górne części garderoby wydłużają figurę, gdy sięgają za biodra

Detale

 • kołnierz stojący podnosi figurę do góry, a opuszczony wywołuje efekt skrócenia

piątek, 19 lutego 2010

Rodzaje włókien dostępnych na rynku

Acetat

Produkowany w procesie przędzenia suchego - włókna celulozy mają wchłaniają mniej wilgoci i są bardziej czułe na ciepło niż wiskoza. Można go używać do sukienek, bluzek i do podkładek o jedwabnym wyglądzie.

Bambus

Włókno bambusowe to rodzaj przetworzonego włókna celulozowego, które jest otrzymywane z miąższu (miazgi) bambusa dzięki wykorzystaniu opatentowanej technologii. W pierwszym etapie miazga bambusowa jest otrzymywana z drzew bambusowych poprzez proces hydrolizy i wielo-etapowe wybielanie. Następnie miazga ta jest przetwarzana we włókno bambusowe. Testy wykazały, że włókno to charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością. Jednocześnie włókno to jest wyjątkowo cienkie i w kolorze białym, dzięki czemu można je porównać do klasycznej wiskozy.

Bawełna

Jest znana od około 8000 lat. Włókna są uzyskiwane z nasion bawełny. Ich wartość zależy od długości stapla (20 do 55 mm) i jego jednorodności. Bawełna jest uważana za przyjazną dla skóry ponieważ przepuszcza dobrze powietrze i dobrze wchłania wilgoć. Jest odporna na światło, można ją prać, nieprzepuszczalna dla czynników pogodowych, odporna na rozdarcia i nie kurczy się. Biała bawełna może być gotowana. Bardzo wysokiej jakości odmiany bawełny takie jak Karnak i Mako z Egiptu, są najbardziej popularne w produkcji rajstop. Kiedy bawełna pochodzi bezpośrednio z naturalnych surowców, jest całkowicie nie elastyczna. Bawełna jest często łączona z Lycrą, która także jest przyjazna dla skóry i sprawia, że doskonale przylega do skóry. Bawełnę można poddać następującym procesom, aby zwiększyć jej jakość:

 • Merceryzowanie: włókna bawełny są spłaszczane pod ciśnieniem w roztworze soli i ta technika sprawia, że bawełna nabiera wysokiego połysku.
 • Czesanie: technika usuwania zanieczyszczeń, węzłów i krótkich włókien z długiej nici bawełny, w celu osiągnięcia gładkie i delikatnej bawełny
 • Super czesanie jest najwyższym stadium uczesanej bawełny: super miękka i gładka.
 • Przędza bawełny jest wygładzana poprzez opalanie końców przędzy, która odstaje.

Jedwab

To naturalne włókno otrzymywane jest z kokonów jedwabnika. Jest najwyższej jakości surowcem: jest to długie i bardzo cienkie włókno tworzące kokon. Otrzymuje się dwa rodzaje: surowy jedwab i jedwab morwa z jedwabnika morwy (motyl). Można rozwinąć około 1200 metrów jedwabnej nici z wewnętrznej części kokonu bez jej przerwania. Włókna są gotowane a następnie pozbawiane gumy, aby przekształcić je w delikatną nić i umożliwić jej farbowanie. Cechy: połysk, lekki surowiec, bardzo delikatny, prawie nie mnący się materiał, chłodny w lecie, ciepły w zimie. Jedwab jest główne używany razem z bawełną lub wełną przy produkcji pończoch.

Kuprowłókna

Włókno celulozy podobne do wiskozy, ale trochę bardziej giętkie w dotyku i dlatego jest często używane do bielizny damskiej i aksamitu.

Lycra

To jest nazwa handlowa Thanelastu z firmy Du Pont. Nigdy nie jest używana oddzielnie, niekiedy jest łączona z nylonem. Lycra była używana od lat sześćdziesiątych, najpierw jako materiał podkładowy, a następnie jako surowiec do produkcji modnych pończoch.

 • Produkty z Lycrą są lepiej dopasowane i mają dużą trwałość, ponieważ głównymi przyczynami, dlaczego konwencjonalne pończochy się rozrywały lub puszczały oczka był ich brak elastyczności i luźny, niedopasowany materiał.
 • Ponieważ Lycra zapewnia elastyczność, producenci wysokiej jakości wyrobów pończoszniczych mogli użyć wielu rodzajów przędzy od gładkiego nylonu do mikro włókien. Kiedy Lycra jest połączona z włóknem np. bawełny, wełny czy jedwabiu, wtedy włókno Thanelastu przestaje być widoczne.

Lycra 3D

Opracowana w dziewięćdziesiątych latach: przędza Lycry połączona z nylonem jest dziana w każdym szeregu. Rezultatem jest całkowicie gładki i równomierny wygląd oczek i lepsze przyleganie.

Mikro włókna

Syntetyczne włókna. Dodanie przedrostka mikro na opakowaniu nie podlega żadnym uregulowaniom. Najprościej można je opisać w ten sposób: są to włókna cieńsze niż 1 dtex i dlatego już ledwo można je dostrzec gołym okiem. Surowiec przędzalniczy, którym jest głównie nylon, jest przepychany przez bardzo małe otwory w dyszy przędzalniczej. W ten sposób przędza może zostać wyprodukowana ze 100 bardzo cienkich włókien (rurki włoskowate). Właśnie z tej przyczyny produkty z mikro włókien mogą osiągnąć tak wysoki poziom przepuszczalności powietrza w porównaniu z normalnymi włóknami. Innymi zaletami są bardzo miękkie uczucie dotyku, regularny wygląd i poczucie dużej lekkości w noszeniu.

Modal

Włókno celulozy podobne do wiskozy, ale z ulepszonym wchłanianiem wilgoci. Modal jest używany na przykład w koszulach męskich i w pościelach.

Naturalne włókna

Włókna z roślin lub pochodzenia zwierzęcego. Przędza jest produkowana z długich lub krótkich włókien, które się przędzie poprzez metodę skręcania lub obracania. Naturalnymi włóknami są bawełna, płótno, wełna i jedwab.

Nylon

Nazwa handlowa opracowanego przez Du Pont w 1938 produktu – żywica poliamidowa. Zrewolucjonizował wygląd nóg w modzie: nylon był sprzedawany poprzez hasło reklamowe „Twardy jak stal, ale przejrzysty jak pajęczyna”. Nylon jest produkowany w różnych wariantach przędzy (den/dtex) i współcześnie jest podstawowym surowcem dla innych materiałów jak Satin Sheers czy Lycra 3D.

Płótno

Naturalne włókno wyprodukowane z lnu, które charakteryzuje się trwałym połyskiem, gładkim, chłodnym uczuciem w dotyku, dobrym wchłanianiem i wysoką odpornością na wodę. Płótno, które się łatwo marszczy i może być wyprasowane gorącym żelazkiem można używać jako surowca do produkcji obrusów, pościeli i ręczników.

Poliester

Syntetyczne włókna, które mogą wytrzymać wysokie temperatury tak jak Poliakryl i Akryl a także łatwo utrzymuje się ich czystość. Charakteryzują się stabilnością kształtu i wysoką odpornością na marszczenie i wytrzymałością. Mają zastosowanie w odzieży dla kobiet i mężczyzn, do produkcji zasłon, krawatów i wnętrza kołder.

Rozciągnięta przędza

Specjalna przędza, która mniej się zwija (teksturowanie) i ma nazwę krepa. Produkty wyprodukowane z rozciągniętej przędzy są mniej elastyczne, ale w przeciwieństwie do konwencjonalnych artykułów z krepy jest możliwe wyraźniejsze określenie oczek.

Satin Sheers

Opracowane w osiemdziesiątych latach: nić Lycry połączona z połyskliwą nicią nylonu. Rezultatem jest połyskliwy.

Szpagat

Kiedy dwie lub więcej nici jest splecionych razem, wtedy ta nowa nić jest nazywana szpagatem. Szpagat ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie i używany wszędzie gdzie jest wymagana wyższa stabilność i wytrzymałość.

Tactel

Zarejestrowany znak handlowy firmy Du Pont dla całego wachlarza różnych rodzajów przędzy do wyrobu ubrań opierających się na poliamidzie. Jest wiele różnych modnych wariantów wytwarzanych z tego połyskliwego i wyjątkowo delikatnego włókna. Łatwo utrzymać Tactel w czystości a także w dużym stopniu przepuszcza powietrze więc gwarantuje uregulowanie ciepła i wilgotności.

Thanelast

Jest to elastyczny poliuretan, który dodaje do odzieży właściwości „gumowej taśmy”. Jest używany z innymi przędzami np. Poliamidem. Ta przędza może być rozciągnięta od 3 do 7 razy więcej niż jej pierwotna długość bez rozerwania a następnie wraca do poprzedniego stanu. Jest elastyczna i łatwa do utrzymania w czystości, odporna na morską wodę i światło, można używać Thanelast do produkcji wysokiej klasy pończoch, gorsetów i górnych części ubioru, do strojów plażowych, elastycznej odzieży sportowej i do kołnierzyków, mankietów i taśm w talii. Najbardziej znanymi nazwami handlowymi dla Thanelastu są Lycra z firmy Du Pont i Dorlastan z firmy Bayer.

Wełna

Naturalne włókna ze skóry zwierzęcia: ogrzewająca, dobrze pochłania wilgoć, nie zmienia rozmiarów i nie mnie się. Te pozytywne cechy, które zwiększają jej wartość rzadko są umniejszane poprzez łączenie jej z innymi włóknami. Następujące typy nowej wełny są najbardziej popularne (wełna uzyskiwana z żywych zwierząt): Merino – owca Merino; Angora – królik; Cashmere – górski kozioł i Alpaka – typ lamy.

Wiskoza

To naturalne włókno celulozowe, ma dobre właściwości pochłaniania wilgoci i jest produkowane w procesie nazywanym „przędzenie mokre”. Odzież uszyta z wiskozy jest przyjazna dla skóry i wygląda jak bawełna lub wełna a w dotyku jest delikatna. Używa się jej na przykład do materiałów na odzież dla dzieci, materiały na bluzki, miękkie wyposażenie domu, materiały na płótna, aksamit i na delikatne materiały.

Włókno

Także znane jako włókno ciągłe. Jest to surowiec z którego przędza jest odwirowywana przed użyciem do szycia ubrań. Są trzy podstawowe grupy: włókna syntetyczne, celulozowe włókna syntetyczne i naturalne włókna.

Włókno poliakrylowe/Akryl

Syntetyczne włókno o niskiej gęstości, które łatwo może być napuszone. Ma układ włókien podobny do wełny, nie kurczy się, ciężko zmienia się w filc i jest łatwy do prania. Jest czuły na wysokie temperatury, ale z zasady jest łatwy do prasowania. Jest używany na przykład do dzianin i do pluszu: do zakończeniowych tkanin, koców, surowców do tapicerki i do dywanów.

Włókno poliamidowe

Włókna syntetyczne z wysoką odpornością na rozerwanie i na ścieranie się, dobre rozkładanie koloru i duża łatwość manipulacji, znane pod nazwami handlowymi Nylon i Perlon. Są bardzo wytrzymałe i łatwe do prania. Z powodu ich niskiej temperatury topnienia, nie wytrzymują wysokich temperatur. Stosuje się je na przykład do wysokiej jakości pończoch, bielizny damskiej, gorsetów i na góry sukienek oraz do strojów kąpielowych.

Włókna syntetyczne

Włókna syntetyczne są produkowane głównie z oleju mineralnego. Aby wytworzyć przędzę substancja musi być przeciśnięta przez wiele otworów w dyszy przędzalniczej. Zostaje wyprodukowana taka ilość włókna ciągłego, ile jest dysz (proces przędzenia ze stopu). Przykładami syntetycznych włókien są Poliakryl/ Akryl, Poliester, Poliamid i Thanelast.

Włókna z syntetycznej celulozy

Zbiorowe określenie włókien produkowanych syntetycznie z naturalnych materiałów, celulozy – podstawowej substancji wszystkich roślin. Włókna syntetycznej celulozy odkryto w 1920 r. i są także znane jako Reyon/Rayon czy sztuczny jedwab. Zapoczątkowały one produkcję delikatnych, względnie przezroczystych rajstop odpowiednich do wymogów ówczesnej mody. Spódnice stawały się coraz bardziej krótkie i nogi kobiet były coraz bardziej widoczne. Celuloza występuje także w drzewach i słomie a także w prawie czystej formie w bawełnie. Jest uzyskiwana jako biała substancja a następnie przetwarzana na różne rodzaje włókien, na przykład wiskoza, Modal, Kuprowłókno, acetat